بهترین نژاد درخت گردو برای کاشت چیست ؟

اگر بخواهیم واقعا صادقانه حرف بزنیم هیچ نژاد برتری وجود ندارد ، چرا که به شکل طبیعی از ترکیب دو نژاد گردو متفاوت نژاد جدید پدید می آید که در این ترکیب تمام ژن های خوب از مادر به فرزند منتقل نمی گردد .

بیاییم کمی رو راست باشیم ، احتمالا تمام چیزی که در اختیار داریم چندین سال کار تجربی در زمینه توسعه صنعت گردو است که در این اواسط به کار تحقیقای ام منجر شده است .

هنوز به عنوان مسئول انجمن گردو مکانی را نمی شناسم که تجربه چندین دهه کار صنعتی در زمینه کشت و توسعه نهال گردو را داشته باشد.

مخاطبان ما همیشه سئوالات بسیاری را از ما می پرسند یکی از آنها این است :

 

به نظر شما کدام نژاد گردو برای کاشت در باغ ما مناسب است ؟

اگر بخواهم صادقانه به شما جواب بدهم ، جوابش نمیدانم است ، اما صبر کنید ، در این مقاله به شما نکاتی را خواهم گفت که می تواند در خرید نهال به شما برای باغ و یا باغچه خود کمک کند .

عوامل بسیاری برای تصمیم گیری در انتخاب نهال گردو دخیل هستند که از آن جمله را می توان ارتفاع منطقه محل کشت از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و نوع خاک زمین و… را در نظر گرفت . اما من قصد ندارم در این جا به این موضوعات بپردازم چون منابع بسیاری به این موضوع پرداخته اند ، شاید در آینده در این موارد مطالب جامع و کاملی نوشتم .

امروز قصد دارم صرفا به بحث انتقال خصوصیات و مقدار ثمر دهی محصول گردو بپردازم . همه ما اسم های ژئوتیپ های متفاوت گردو اعمم از چندلر و فرنور و فرانکت و… را شنیده ایم که در منابع و وب سایت های متفاوت آمده است ، اما واقعا کدام از آنها بهترین نژاد برای کاشت در باغ ما می باشد . اگر بخواهم واقعا صادقانه به این موضوع پاسخ دهم ، باید اول قبول کنیم که در انتخاب طبیعی که فرایندی است که طی آن افراد سازگار با محیط شانس بیشتری برای بقا و تولید مثل دارند باز هم اصلی ترین مشکل این است که تمامی ژن های خوب از مادر به فرزند منتقل نمی شود .

پس در واقع هیچ موقع ما نژاد برتر که تمامی خصوصیات خوب را در خود داشته باشد نخواهیم داشت، حالا ممکن است بپرسید مگر می شود اگر اینطور است پس چه کار کنیم ؟! به طور واضح و سریح شما باید بتوانید نژادی از گردو را برای کاشت در محل خود انتخاب کنید ، که تمام شرایط خاک و آب هوایی را برای منقطه محل کشت شما داشته باشد . البته باید مسئله پر ثمر بودن محصول را اگر قصد دارید از آن درآمد کسب کنید نیز در نظر بگیرید .

معرفی یکی از نژاد های برتر گردو:

به عنوان مثال بهترین نژاد که از طرف بخش امور باغبانی جهاد کشاورزی فعل حال توصیه شده است نژاد تجاری چندلر است . چرا که این نژاد رقم پر ثمری بوده و همچنین مقاومت سرمایی خوبی را به دلیل دیر گلی دارا می باشد . علاوه بر این میوه و محصول این درخت گردو پوست نازکی داشته و تقریبا محصول حاصل از آن یک شکل و یک اندازه می باشد . مغز این گردو همیشه سفید خواهد بود ، مقدار چربی این گردو در بهترین شرایط کشت حدودا 18 درصد است .  این گردو حدودا در هر هکتار سطح زیر کشت به شکل متوسط 8 تن بار می دهد که باردهی مناسب است ، البته این موضوع وابسته به این است که نهال در شرایط مساعد کشت گردد ( توجه داشته باشید این مقدار برای گردو های با نژاد محلی حدودا 2 تن می باشد ) .

البته همان طور هم که در بالا گفتم تمام خصوصیات خوب در یک نژاد وجود ندارد ، گردو چندلر چون نژاد و کاربردش کشت صنعتی است باید در شرایط مساعد کشت گردیده و به آن به خوبی رسیدگی گردد ، مغز آن به خوبی اصولا پر نمی گردد و فضای خالی ما بین پوست و مغز وجود دارد . با وجود رد کردن سرمایه بهاره احتمال آسیب دیدن از سرمای زمستانه نیز برای آن وجود دارد . همچنین به دلیل شکل و تولاریته ای که دارد، شکل آن با گردوهای وارداتی اشتباه گرفته می شود و تجاری سازی آن برای فرهنگ کشور ایران مناسب نیست . یکی دیگر از آسیب های آن غیر هم زمان بودن زمان برداشت آن با انواع گردو محلی است که حدودا یک ماه دیر تر است و این موضوع باعث به هم ریختن برنامه ریزی زمان برداشت محصول برای باغدار می گردد .

اما واقعا گردو چندلر چیست ؟ گردو چندلر حاصل سالها زحمت و تحقیقات پروفسور چندلر است که به عنوان یک نژاد تجاری از آن در دنیا یاد میگردد و به نام این پروفسور نام گذای گردیده است .

 

نتیجه گیری :

به دلیل آنکه تمام خصوصیات از مادر به فرزند منتقل نمی شود، نمی توانیم نژاد گردو برتری را برای کشت تجاری با جدیت پیشنهاد دهیم ، همچنین ما دانش و تجربه کمی در مورد بهترین نژاد گردو داریم به همین دلیل نیاز به چندین دهه فعالیت دارد تا بتوانیم بهترین نژاد گردو را که با شرایط آب و هوایی همدان هماهنگ بوده و جواب خود را پس داده است معرفی کنیم . اما خوب پیشنهاد ما با شرایط فعلی این است که از نژاد های منتخب جهانی برای کشت تجاری گردو استفاده کنید .

 

در انتها خوشحال می شویم نظرات خود را در کادر ذیل بخش نظرات بنویسید و ما بعد از بررسی به آنها صادقانه پاسخ خواهیم داد.

منبع انجمن گردو تولیدکنندگانت و صادر کنندگان گردو استان همدان
نویسنده حسن موحد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.